DODAJ NOWE PYTANIE!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
ANKIETA
Archiwum

Papież Franciszek jest w porządku

Pierwszy Argentyńczyk, pierwszy jezuita

13 marca 2013 roku, po rezygnacji Benedykta XVI, konklawe w Watykanie wybrało na stolicę apostolską Jorge Mario Bergoglio, duchownego z Argentyny, który wstępując na tron papieski przybrał imię Franciszek, ku czci świętego z Asyżu. Ten wybór, a także fakt, że Bergoglio jest pierwszym w historii papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej, pierwszym na czele Kościoła katolickiego jezuitą, a także pierwszym nie-Europejczykiem od ponad 1200 lat (poprzednim był zmarły w 741 roku Grzegorz VII) spowodowało, że nie tylko katolicy i chrześcijanie, ale też opinia publiczna na całym świecie od początku z zainteresowaniem śledziła ten pontyfikat. Było ono tym większe, że z Argentyny dochodziły na temat Franciszka informacje świadczące o jego wyjątkowości.

Wyjątkowy od początku

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Po ukończeniu studiów chemicznych pracował przez krótki czas w zawodzie jako technik i… jednocześnie „bramkarz” w klubie nocnym. Następnie zdecydował się na naukę w seminarium duchownym; 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, w roku 1959 wyświęcony został na kapłana. W latach 1973-79 był prowincjałem jezuitów, następnie arcybiskupem Buenos Aires. W 2001 roku otrzymał kapelusz kardynalski od Jana Pawła II.

Jeździł autobusami

Przyszły papież znany był od zawsze w swoim środowisku z niezwykle skromnego, wręcz ascetycznego trybu życia. Nawet wtedy, kiedy był już arcybiskupem stolicy Argentyny, jeździł miejskimi autobusami i sam sobie gotował. Serce rodaków podbił też tym, że w 2000 roku zarządził pokutę za grzechy popełnione przez przedstawicieli Kościoła w latach panowania junty wojskowej.

Wybór imienia tak wyjątkowego świętego, jakim był Franciszek, od początku określił drogę, którą nowo obrany papież miał zamiar podążać – pokory, podkreślania na każdym kroku idei Boskiego miłosierdzia, przejmowania się losem i pomoc potrzebującym. To powrót do początków chrześcijaństwa, próba wcielania nauk Jezusa we współczesnym świecie. Jako papież Franciszek kontynuuje skromny styl życia – nie zamieszkuje w apartamentach papieskich, tylko w Domu św. Marty.

Wielkie zadania (jak dla każdego papieża)

Papież jest aktywny na forum międzynarodowym – przeciwstawia się konsumpcyjnemu modelowi życia, jest gorącym zwolennikiem dialogu między wyznaniowego (doprowadził do spotkania z metropolitą moskiewskim Cyrylem). Czynnie popierał wznowienie stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi i Kubą. Jako głowa Kościoła nadal stoi na stanowisku konieczności m.in. ochrony życia, celibatu księży.

Opracowała: red. Barbara Jackowska