DODAJ NOWE PYTANIE!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
ANKIETA
Archiwum

Marihuana lecznicza – zezwolić?

Marihuana (gandzia, maryśka, trawka, zielsko) to wysuszony kwiatostan żeński konopi indyjskich lub konopi siewnych. Główną substancją aktywną jest THC. Zaliczana jest do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie.

Albo śmiech albo depresja

Powoduje zmianę postrzegania czasu i odległości. Może pojawić się synestezja, czyli widzenie dźwięków i słyszenie kolorów. Często towarzyszy temu uczucie wyostrzenia zmysłów i lepszego rozumienia świata, wielomówność i napady niekontrolowanego śmiechu.

Wyróżnia się cztery fazy działania THC: dobrego samopoczucia, nawet euforii; nadwrażliwości zmysłowej, wyostrzenia zmysłów (niekiedy w tej fazie występują napady lęku); faza ekstatyczna oraz snu i przebudzenia. Intoksykacja marihuaną w rzadkich wypadkach może prowadzić do m.in. psychozy (w tym nastrojów depresyjnych), wzrostu ciśnienia, podrażnienia dróg śluzowych, gorączki. Odstawienie „trawki” nie powoduje objawów głodu narkotycznego.

Karanie

W Europie (poza Czechami i krajami skandynawskimi) posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia; we Francji zależy to od ilości narkotyku – posiadanie 3-10 gramów grozi tylko mandatem. W Czechach, Portugalii, we Włoszech i w niektórych kantonach szwajcarskich odstąpiono zupełnie od penalizacji posiadania 3-10 g, a np. w Belgii do 3 g suszu. Zestawienie legalności marihuany w Unii Europejskiej: Wikipedia.

A gdzie wolno?

Pierwszym krajem na świecie, który w pełni zalegalizował marihuanę, tzn. jej uprawę, handel i używanie, jest Urugwaj. Od 1 kwietnia 2014 roku każdy pełnoletni obywatel może kupić 40 g marihuany miesięcznie, a także hodować na własny użytek 6 krzewów. Największa plantacja marihuany w Ameryce Południowej powstaje w Chile. Od listopada 2018 r. całkowicie zalegalizowała ją Kanada.

Nie każdy wie, że nawet w USA marihuana do celów rekreacyjnych jest już dozwolona aż w 11 stanach (Alaska, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Michigan, Nevada, Oregon, Vermont, Waszyngton oraz Dystrykt Kolumbia). Legalność marihuany w USA: Wikipedia.

Mapa na podstawie: Wikipedia 1 i Wikipedia 2

Polska: PiS przełamuje niemożność

W Polsce marihuana medyczna, decyzją rządu PiS, będzie nie tylko legalna, ale i refundowana. Opakowanie leku wyceniono na 3,20 zł.

Marihuana lecznicza to ta sama roślina, ale inna jej odmiana. Różni się też sposób jej podania – już nie palenie suszu, ale podawanie drogą wziewną, w postaci kropli, masła czy pasty do stosowania zewnętrznego. Za jej pomocą leczy się m.in. padaczkę, niektóre nowotwory (piersi, jelita grubego), wrzody, choroby skórne – egzemy. Zapobiega negatywnym skutkom chemioterapii.

Opracowała: red. Barbara Jackowska