DODAJ NOWE PYTANIE!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
ANKIETA
Archiwum

A. Duda to dobry prezydent (2016-05)

Błyskotliwa kampania wyborcza

Jego kampania wyborcza, a szczególnie jej inauguracja w iście amerykańskim stylu, pełna entuzjazmu, radości, kolorowych baloników, a przede wszystkim wiary w zwycięstwo, była w Polsce czymś zupełnie nowym. Ta wiara nie zawiodła, natomiast nie stanęły na wysokości zadania mainstreamowe media, które praktycznie pominęły to wydarzenie milczeniem. Pomogły też podróże po całym kraju, wytężona praca Beaty Szydło jako szefowej kampanii, a przede wszystkim internet. Na oczach wyborców „czeladnik”, jak określił Andrzeja Dudę jego rywal, Bronisław Komorowski, stawał się mistrzem. Ostatecznie 24 maja 2015 roku kandydat PiS został Prezydentem RP.

Andrzej Duda urodził się w Krakowie, 16 maja 1972 roku. W latach 1984-90 należał do harcerstwa, w liceum wybrał klasę humanistyczną. W 1996 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UJ, od 1997 był pracownikiem naukowym. Na początku lat 2000. wstąpił do Unii Wolności. Ten „flirt” nie trwał długo, bo już od 2005 roku rozpoczął współpracę z klubem PiS. W 2008 roku został powołany przez Lecha Kaczyńskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Od 2014 roku eurodeputowany (wyróżniony przez „Politykę” jak wyjątkowo aktywny członek Parlamentu Europejskiego).

„Czeladnik”? Nie, aktywny prezydent

Od 6 sierpnia 2015 roku jest oficjalnie Prezydentem RP. Już na podstawie przebiegu kampanii wyborczej można było przewidywać, że będzie to prezydentura znacznie bardziej aktywna, niż sprawowana przez jego poprzednika. Młody, dynamiczny, znający obce języki Prezydent wybrał za cel swojej pierwszej podróży Estonię. Była to wizyta robocza, wskazująca, że polityka zagraniczna Polski będzie odtąd zmierzać w kierunku ściślejszej współpracy z najbliższymi sąsiadami; kolejna, w Niemczech, potwierdzała tę tezę, a przy okazji podkreślone zostało ze strony polskiej dążenie do większej niezależności w ramach UE. Następnie udział w uroczystościach związanych z 70. rocznicą bitwy o Wielka Brytanię, podczas której doszło również do spotkania z Davidem Cameronem, wpisywał się w prezydencki plan podtrzymywania polskich tradycji patriotycznych. W dniach 22-27 listopada 2015 Andrzej Duda wziął udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Pekinie. Dla strony chińskiej obecność głowy państwa była czytelnym sygnałem, że nasz kraj przykłada dużą wagę do współpracy gospodarczej z Krajem Środka.

Rodzina wspiera Prezydenta – zarówno żona – Agata Kornhauser-Duda, germanistka, córka Kinga, jak i rodzice – Janina Milewska-Duda i Jan Duda oraz dwie młodsze siostry – Anna i Dominika.

Opracowała: red. Barbara Jackowska